E

Ğ

E

R


İ

N

S

A

N


İ

S

E

N


Ö

L

M

E

Z

S

İ

N


K

O

R

K

M

A
Uzumbaba Anasayfa          istatistikÜzümbaba Düşüncelerim


Ne sonuçlar ama!!

Son yılların rekor sıcaklarında Türkiye seçmenini güneş çarptı. Seçim öncesi ülke ayağa kalkmıştı.  Kamufule olmuş milli görüşçü bir  Cumhurbaşkanı istemiyordu halk. Türbanlı bir  bayan da istenmiyordu ülkenin en tepesindeki köşkte. Bu bir siyasi krizdi, ülke siyasetinde son yılların en büyük kriziydi. Krizi aşmanın tek yolu demokratik bir seçime gitmekti.

 Seçime de gidildi. Ama demokratik bir seçim miydi, orası tartışılır.

Seçim sahalarında adaylar kendi şartlarının elverdiğince yarıştı. Bu seçimde Sayın Erbakan'ın bir sloganı vardı kendi partisi için. ''bu seçimde iki taraf var, biri milli görüş, biri de diğerleri''.  Sırf stres atmak için sanırım halkın büyük çoğunluğu televizyonlarda seyrederken kahkahaya boğuluyordu. Ve, içlerinden '' Başbakan Erbakan, Başbakan Erbakan, Şakadan'' diye bağırası geliyordu. Ben hep onu anımsıyordum gülümseyerek. Ama zaman göstermişti ki, şaka maka derken gelip başbakanlığa bile oturmuştu bir zamanlar.  Sonra hazineyi soydu, kayıp paralardan sorumlu tutuldu, yasaklıklara büründü, ama hiç gündemden düşmedi. Bu seçimde de öyle.  Partisinin aldığı oy oranı beni ilgilendirmiyor.
 
Şimdi bu seçime, 22 temmuz 2007 seçimlerinde   Erbakan'ın kendince söylemiş olduğu sloganı AKP'ye uyarlayalım. Bu seçimde iki taraf yarıştı. Biri soyguncu, sömürücü emperyalist ülkeleri ve onların taraf oldukları kamufule olmuş milli görüşçüler, bunların adını batı çoktan yutturmuştu ülkemize, ılımlı islam modeli. Şimdilerde emperyalistlerin emirkulu bunlar.  Yarışan taraflardan biri bunlar, yani AKP,  biri de diğer sağ partiler.    Ülkücü MHP de bunların içinde. Seçim meydanlarında MHP ile AKP birbirlerinin boynuna ip takarak danışıklı dövüş yaparlarken CHP'ye öyle bir oyun oynadılar ki, bugün bu yükün altından CHP genelbaşkanı  Sayın Deniz Baykal zor kurtulur. Kendini, sağ kulvardan oy alırım, bunları böyle avlarım düşüncesi ve sevdası Deniz Baykal'a pahalıya patlayacak gibi. Sol tabana kulak vermemesi  belki de kendi sonunu hazırlamasına vesile olacaktır. Nitekim bu günü büyük bir zevkle bekleyen Mustafa Sarıgül, dışarıdan da olsa düğmeye basmış durumdadır. Keza  Sayın Zülfü Livaneli ilk krizi başlattı bile. Deniz Baykal'ın yanlışları seçimden önce de eleştiriliyordu, seçimden 6 gün önce ''bunların hiçbiri AKP'yi indiremez bu politikalarıyla, demiştim. Öyle de oldu. Ancak bu kadar  oy farkı gerçekten benim mantık sınırlarımı da zorladı doğrusu,  CHP bundan sonra yeniden yapılanır mı, bilemem ama, eğer sol lider yenileme adına ben kişisel olarak,  ne popülist bir politika izleyen, sol ideolojiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan Mustafa Sarıgül'e inanıyorum, ne de solu toparlayacak liderlik özellikleri olmayan ve  Sayın Kemal Derviş'i kendine hoca seçen, ama seçimin hemen sonucundan sonra güya, antiamerikancılığını öne süren (Kemal Derviş antiamerikancı mıydı, şimdiki görevi ne?) Sayın Zülfü Livaneli'ye inanıyorum. Gelişmeleri izleyip göreceğiz. Solu CHP mi toparlayacak, yoksa yeni bir sol oluşum mu olacak


...Sonuç itibarıyle CHP de bu yarışta diğer sağ partilerden kendini soyutlayamaz bu seçimde izlemiş olduğu tutumuyla. Yani diğerleri tarafına katılmıştır bu seçimde. Sol taban yine serserileşmiştir. Hangi tarafta yer aldıkları belli değildir. Çünkü onları toparlayan bir partiden yoksun kalmışlardı yine. Eğer seçim sonuçlarının verileri olan  % 46,5 AKP   olmuşsa, bu demektir ki sol seçmenlerin büyük bir çoğunluğu AKP'ye kaymıştır. Keza burada bir de Alevi seçmenleri düşünsek, ülkede hemen her iki seçmenden biri AKP'ye oy vermisşse, Türkiyede korkunç bir olay olmuştur demektir.  Hadi diyelim ki Alevi seçmenleri CHP yerine MHP'ye oy verdi, bu daha korkunç bir olaydır Aleviler açısından. Tüm uyarılara uymayarak bu iki partiye kaydırdıysa oylarını, seçimin hemen sonunda Devlet Bahçeli'nin AKP'nin nabzını bile yoklamadan yıldırım hızıyla Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesine yardımcı olacaklarını dolaylı olarak açıklaması, MHP'ye oy vermiş Aleviler açısından bir yıkım olması gerekir. Kazık buna derler.  Buyrun cenaze marşına milliyetçi Aleviler(!)

Sonuç olarak bu seçim MHP'nin meclise taşınması seçimi olmuştur. Kazıklananlar da sol seçmenler ve de özellikle sol seçmenlği ile büyük çoğunluğu temsil eden Aleviler olmuştur.

DTP ve diğer bağımsızlar da  %10 barajının artık işe yaramayacağını ispatlayarak mecliste yerlerini almışlardır.

Hayırlı olsun Türkiye....

29 temmuz 2007

Üzümbaba


Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!
Copyright 2004-2018. Üzümbaba sitesi. All Rights Reserved
Uzumbaba Anasayfa