E

Ğ

E

R


İ

N

S

A

N


İ

S

E

N


Ö

L

M

E

Z

S

İ

N


K

O

R

K

M

A
Uzumbaba Anasayfa          istatistikÜzümbaba Düşüncelerim


Ah Denizler Ah

Birisi, zamanında bir başbakanın yakasına yapışırken acaba içinde ne fırtınalar geçiyordu?

Birisi de, 'yaşasın Türkiye halklarının kardeşliği', derken hayin diye idam ediliyordu.

Bu ikincisini zaman daha haklı çıkardı. Bugünlere kadar yaşayamadığı için onun hakkında bugünlerin yorumunu artık biz yapamıyoruz. O, tarih olduğu için, onu tarih yazıyor artık.

Ya birincisi?

60lı ve 70li yıllarda tüm gençlik onu bir kahraman ilan ediyordu. CHP'nin geleceği, insan haklarının güvencesi, demokrasisi, hakça yaşamak istemlerinin bir deryasıydı ikinci Deniz.

Cesurdu, ilericiydi sistem içerisinde, bir başbakanın yakasına yapışmak her yiğidin harcı değildi.

İkinci Deniz hakkında yorum yapma hakkını veriyor bize yakın tarihimiz. Çünkü CHP'nin başında bir lider bu ikincisi.

Şimdi ben kendi açımdan değerlendiriyorum. İkinci Deniz'i. Alevi çerçevesinden değerlendiriyorum.

Aleviler, geçen seçimde bir çoğu oy vermezken haklıydılar. CHP' ye bile yüz çevirmişlerdi. Bir kısmı bıktıkları için AKP'ye oy vermişti, sevdiklerinden değil, CHP'nin son zamanlardaki rezilliğinden. 'Rezilliği' hakaret anlamında söylemiyorum, beynime takılan bazı geçmişlerin silinemediğinden bunu söylüyorum, bu partinin belkemiği, nefesi, ve suyu olan aleviler hakkında yapılanlar belleğimden kazınamıyor,

Maraş, Çorum katliamı,

Sivas katliamı,

Garaj operasyonu,

Bu partiden aleviler temizlenmeli, operasyonu,

Hey gidi CHP hey!

Aradaki CHP kapalıyken diğer adlarla anılanları ayıramayız, çünkü uzantı ayni idi.

Geçen seçimde Türkiye genelinde önceden yazılmış senaryo başarıyla uygulandı, AKP ve CHP meclise girdi.

El ele gül güle!

Aslında aleviler açısından baraj denen illet bir sorun yaratmaması gerekse bile, gerçi bu yüzde on barajı, insan haklarına, toplum haklarına uygulanan son derece baskıcı, aşağılayıcı, faşizan bir yöntem olması ayrı bir konu, bu yüzde on oranı bile alevi seçmenleri açısından sorun yaratmaması gerekirken, aleviler hakkında oynanan aşağılık oyunlar yüzünden aleviler bir türlü toparlanamamaktadırlar.

Tüm partiler tarafından oynanan oyunlar şunu gösteriyor ki, alevi oyları ülke genelinde çok büyük değer taşımaktadır. Bunu, bir parti dışında tüm diğer partiler bilmektedirler, o umursamaz parti ise, çok üzücü ki, o partiyi 80 yıl sıtında taşıyan, ülkede demokrasi savaşı vermiş, uğrundan vaz geçmeden her türlü çileyi kabullenerek partiyi bugünlere getirebilmiş, tarih sahnesinden silinmemesi için her türlü özveriyi seve seve vermiş ve kabullenmiş, her türlü dışlanmalara rağmen parti içinde kalmış, bugünlere kadar bu partiye oy vermiş alevi toplumuna sırt çeviren CHP, parti başkanı da, o meşhur adıyla Deniz Baykal şu an itibarı ile.

Geçen seçimde al gülüm ver gülüm meclise taşındı CHP. Aslında CHP meclise de taşınmazdı, ancak mutlaka ince, cırtlak sesli bir muhalefet gerekiyordu, en yakın aday da Deniz Baykal'ın liderliğinde bir partiydi. En uygunu da o idi.

Şimdi yeni seçim dönemine girmiş durumdayız. Sol paramparça. Alevilerin ezici çoğunluğu da solcu. Niye solcu, çünkü hemen hepsi emekçi, alt sınıf, en alt sınıf, nefes alabilmek zorunda, ekmek aş kazanmak zorunda, çocuklarına onurlu ana baba olabilmek zorunda.

Alevileri tarih boyu kabullenemeyenler, insanlık onurunu kırıcı şekilde alevileri ezip geçenler şaşılacak şekilde bugünlerde alevi oylarına oynamaktadırlar, CHP'den çıt yok.

Aleviler, ırkçılaştırılmaktadırlar, tarikatlaştırılmaktadırlar, mafyalaştırılmaktadırlar, ümmetçileştirilmektedirler, bunların hiç birisi CHP'yi ırgalamamaktadır, onlar yine ayni sistemle yüzde on barajı ve birinci muhalefet, gel keyfim gel. Eh, toplum biraz huzursuz ya, araya bir, ya da iki küçük muhalefet parti daha alalım, bu seçim de böyle geçsin... Zaten o diğer muhalefetler de hemen hemen ayni iktidar olabilecek partinin az veya çok, yandaşları.

Sistemli çalışmak buna derler, zamanında dağlara gizli kampları kuranların meğerse nereden yönetildiği belliymiş,

Gomonistlere ölüm,

Gızılbaşlara ölüm.

 Ana bayrak dünyanın öbür ucunda, hedef, BOP, küçültülen, CHP.

Dünyanın öbür ucu için bizim konumumuzda olan ülkelere alevi görüşleri tehlikelidir, keza AB için de tehlikelidir, AB boşuna alevileri azınlık statüsüne koymaya çalışmadı, aleviler hemen karşı çıkınca AB geri almak zorunda kaldı, zevkten değil. Bu arada suçlananlar da alevileri avrupada temsil eden alevi örgütleri oldu. Çamur at izi kalsın hesabı. AB taktiği, dolayısiyle dünyanın öbür ucundaki bayrağın taktiği geri tepti. Bunu hesaba katan yok.

Azınlık statüsü tutmayınca ikinci bir plan denemesi öne çıktı. Gerçi bu plan birinci planın devamıdır, tamamlayıcısıdır, Abant platformu, alevileri eritme, yok etmeye yönelik platform.

Bravo Fethullah Gülen'e, bravo Gülen tarikatına gözkırpan Alevi Dedelerine.

Burada ben bir alevi olarak Gülen'i eleştirmeden önce kendi Dedelerimize çomak sokmak zorundayız. Abant platformunda Gülen tarikatına(cemaatine) gül ve öpücükler veren Dedelerimize ve yazarlarımıza bir anımsatma anlatayım:

Benim dedemin(büyükbabam) adı Osman'dır. Aşağı yukarı 1907-1908'ler civarında doğmuştur. Aleviden Osman olur mu, oluyor işte. O dönemde bulundukları bölgede insanlar köy köy birbirlerini boğazlıyormuş, dedemin babası da yok, bir osmanlı askeri olarak bir seferberliğe gitmiş galiba, bir daha da dönmemiş. O sıralar babamın babannesi o kargaşalıkta, kendi köylerinden uzak, komşu köylerden birine sığınıyor. O köyde zorunlu doğum yapıyor, yavrusunu doğuran annesi, oğluna İhsan adını takıyor, ama ne hikmetse o köyün muhtarı doğan çocuğun adını Osman olarak kendi amaçlarına uygun olarak kayıtlara geçiyor. O gün bugün bizde bir de Osman adı olmuştur.

İşte Abant platformu amacının özeti. Sayın alevi dedelerimiz, hakkullahınız bol ola.. yolunuz açık ola....

Bizim de...

Hep siz dua edecek değilsiniz ya, bizim de hakkımız var.

Şimdi önümüzde seçim var, ne olur dersiniz?

Hiç bir değişme olmaz bu sıralar. Aleviler paramparça. Düğmeye basılmış anlaşılan. Aman haa... Alevi oyları bir yerde toplanmasın, sakıncalıdır.

Diğer küçük partiler ne kadar uğraşı verirse versin, şu an itibarı ile bir şey olacağı görünmüyor ufukta.

Onun için CHP'ye biçilmiş kılıf ayni kılıf olarak kalacağa benziyor. Burada Sn Deniz Baykal bu seçimden sonra bir dönem daha mecliste kalacaktır, eğer yanlışından dönmemeye ısrar ederse tarihin acıklı  yerinde anılacaktır aleviler açısından.

Bir liderin vurdumduymazlığı alevilere biraz daha acı çektirir, o kadar.

Daha nice Denizler gelir.....

21 mart 2007
Üzümbaba


Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!
Copyright 2004-2018. Üzümbaba sitesi. All Rights Reserved
Uzumbaba Anasayfa