E

Ğ

E

R


İ

N

S

A

N


İ

S

E

N


Ö

L

M

E

Z

S

İ

N


K

O

R

K

M

A
Uzumbaba Anasayfa          istatistikÜzümbaba Düşüncelerim


Aleviler, sakın solcu olmayın!

Bugün televizyon kanallarından birinde 'Alevilik nedir, ne değildir' üzerine bir söyleşiyi dinledim. Progoramın başlangıcına yetişemedim. Ancak sanıyorum önemli bir bölümünü izledim. Konuk Cem Vakfı başkanı sayın profosör İzzettin Doğan idi.
İzzettin Doğan'dan Alevilik hakkında bir kaç not ana hatlarıyla şöyleydi:

* Aleviler anadoluya 1071 malazgirt savaşından önce geldiler. İlk yerleşim alanları Dersim çevreleri. sonra zamanla balkanlara kadar yerleşim alanları genişledi.

* Osmanlının kuruluşunun önemli kişilikleri bektaşilerdi. Sonra cumhuriyet tarihine kadarki gelişmeleri anlattı.

* Cumhuriyeti sünni ve alevi kardeşlerimiz beraber kurdular. Atatürkün sağında sünni din alimi, solunda alevi din alimi vardı. (Gerçi önemli değil, sağla sol yer değiştirilebilir. İyi anımsayamıyorum, seyrettikten sonra unuttum).
* Aleviler ciddiye alınmayınca küçük bir gurup, yüzde 2, 3'ü geçmez, pkk safına katıldı belki, Ama yüzde 98 aleviler unutuluyor, bu yüzde 2 öne çıkartılıyor devamlı.
Konu devam ediyor..... Sünni ve alevi kardeşliği....

Benim dikkatimi çeken program sonuna doğru güncel soru ve yanıtlardı. Türkiyede 25 milyon alevi vardır. Bunlar da 5 milyon gibi azımsanamayacak bir seçmen kitlesi.
Sunucu soruyor: 5 milyon az bir rakam değil, siz parti kursanız 5 milyon oyu da alabilir misiniz?
'Kesinlikle', yanıtı geliyor Sayın İzzettin Doğandan. Ancak aleviliği particiliğe karıştıtmak istemediğini belirtiyor İzzettin Doğan. Ama sunucu yine soruyor, aleviler solcu olarak bilin miyor mu?
'Aleviler 1965'e kadar sağa oy veriyorlardı, sağın yanlış politikaları sonucu aleviler malesef solculuğu benimsediler ondan sonra. Marksizme kadar uzandı'.
Kendisinin bunu önleyebilmek için zamanında Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz ile bayağı uğraşı verdiğini anlattı. Ama sonraki iktidarlar yeniden alevileri unuttular, dedi.

Program sonuna doğru da, can alıcı sözünü söyledi, ona çok içerlendim doğrusu.
'Ama şimdi bütün partileri uyarıyorum, bu seçimde de alevilere yönelinmezse bu alevilerin partisiz olarak son seçimleri olacak'.

Kimleri uyarıyor?
Sağcı partileri doğal olarak.
Ha, unuttum, onu da eklemişti: 'bir kez denediler, ama başarılı olamadılar' (Türkiye Birlik Partisini söylüyor).
Aleviler bu kadar zorla sağa satılır....

Yazık....Yazık.... Yazık.....
 3 kasım 2006
Üzümbaba


Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!
Copyright 2004-2018. Üzümbaba sitesi. All Rights Reserved
Uzumbaba Anasayfa