E

Ğ

E

R


İ

N

S

A

N


İ

S

E

N


Ö

L

M

E

Z

S

İ

N


K

O

R

K

M

A
Uzumbaba Anasayfa          istatistik
Üzümbaba Düşüncelerim


Ortadoğu kan gölüne doğru sürükleniyor

Bilgilere göre daha bugünden en az 700 000 lübnanlı kendi ülkesinde göçmen durumuna düştü. Yığınlarca insan komşu ülkelere sığınmaya başladı. Bush, Suriyeye saldıracağım diye diye bir türlü saldırmadı. Meğer sebebi buymuş. Emperyalistler bu taktiğe geçmek için oyalanıyorlarmış. Bush ortadoğuyu demokrasi(!) adına kana boğarken kendi askerini de bataklığa soktu Irakta. Bush için dünyanın bu ucundaki insan kıyımları hiç umrunda değil. Emellerine ulaşabilmek için yüzbinler ya da milyonlar katledilsin, farketmez. Öyle de diyor zaten. Yeni taktiğiyle İsraile her türlü silahı gönderecek, her ne pahasına olursa olsun Haması bitirin olacak. Bölge insanlarını büyük bir göçe zorlayacaklar, Hamas yanlız kalacak ve boğulacak. Bu da Suriye ve bir ölçüde İran halkına korku salacak ve iç kargaşalıklar büyüyecek. Zorda kalan halk kendi rejimlerini devirmeye başlayacak. ABD ve İsrail bu taktikle ortadoğuyu ellerine geçirecek. ABD halkının da fazla burnu kanamayacak.

Batı dünyası bu taktiğe ses çıkartmayacağa benziyor. Arada bir savaşı durdurun diye cılız, göstermelik tepkiler verilecek. Tepedekiler böyle göstermelik tepkilerle yetinecekler de sanki tabanda çok mu değişik tepkiler olacak? Çok zor. Bugün batı dünyasının tabandaki insanı iki dünya savaşının acılarını içlerinde derinden hissedecek sinirsel duygu organlarını çok çabuk köreltmişlerdir. Onların derdi varsa yoksa turist ülkelerine gidip tatillerinde bolca bedava güneş, bolca en az masrafla midelerine vitamin depolamak, yani meyva yemek. Savaş acılarını sadece bir kuşak önceki nineleri hissederdi. Boşnak katliamını, Tsunami afetinin ertesi haftasını anımsayalım.

Bugünlerde Bush'un soy ağacı araştırılıyor. Verilere göre 10 atası geriye bulunmuş. 1639 da çoğu asker ve sivil cani(kriminal) gemilere binip amerikaya yola koyuluyorlar. İsveçten yola çıkan bu gemilerden birinde de Bush'un 10 atası(generasyon) gerideki dedesi bulunuyor. 6 ay sonra amerikaya ulaşıyorlar. O ilk dedesi tütün ekimiyle yeni kıtada macerasına başlıyor. İşte 400 yıllık eşkiyaların işine bak ki dünyanın öbür ucundan gelip şimdi de ortadoğu zenginliklerini ellerine geçiriyorlar. Yüzlerce yıl kızılderilileri yokettiler amerikada, şimdi de ortadoğu insanlığına gözlerini diktiler. Buralara da acı, vahşet ve bölgenin insanları arasına düşmanlık tohumları ekiyorlar.

Burada en büyük iş yine bölge insan yığınlarına düşüyor. Bölge devletlerine düşüyor. Bölge devletlerindeki halklara düşüyor. ABD'ye köleleştirilmiş yönetimlere bölge halklarının tepkileri çok büyük önem taşıyor. Tabandan itibaren tavana doğru ortak tavırlar konmazsa ortadoğu kan gölüne doğru sürükleniyor, insanlık yeni bir acıya doğru sürükleniyor.

23 temmuz/2006
Üzümbaba


Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!
Copyright 2004-2018. Üzümbaba sitesi. All Rights Reserved
Uzumbaba Anasayfa